Halloween

1. listopadu 2008 v 10:22 | Hiny-DeilinQa |  Novinky
Jak asi všichni víte, tak včera- 31.10. byl halloween- noc oživlích duší.
U nás se moc halloween neslaví, ale například v americe nebo anglii na halloween chodí večer děti v maskách od domu k domu a říkají básničky- koledují. Dostávají za to bombóny a když náhodou ěkde nedostanou, mají dovoleno, udělat tomu člověku nějaký naschvál. Např: pomalují mu auto křídama nebo tak něco. Mě osobně celkem mrzí, že u nás se koledovat nechodí. Mohla by to být zábava.
Na serveru Alik.cz je hezký článek o halloweenu, tak jsem vám ho sem dala. Klik na c.č.


Halloween si v našich krajích většinou spojujeme s Amerikou (přesněji s USA). Tento svátek je původně starý keltský zvyk, při kterém tehdy lidé svítili lucernami z dýní na cestu mrtvým. Věřili, že v noci ze 31. října na 1. listopadu se duše mrtvých vracejí domů, proto je dávali před krytý vchod do domu nebo přímo do okna.
Takto vyrobená lucerna měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.
Nejprve se lucerny vyráběly z tuřínu nebo tykve. Když však evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc. Zde rostoucí, ale v Evropě neznámé dýně jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve.
Halloween patří v Americe mezi nejoblíbenější svátky. Děti převlečené za strašidelné bytosti pobíhají od domu k domu a dostávají sladkosti. Oblíbenost tohoto svátku stoupá i u nás.
Nejdříve se tento svátek nazýval Samhain. Jakmile se ale k moci dostala církev, svátek byl zakázán a nahrazen Svátkem všech svatých. Mnozí lidé ale Samhain slavili dále, a proto se oba svátky spojily v jeden a vesničané mu začali říkat Halloween (v originále však All Hallow´s Day).
V Evropě se Halloween slaví jako dušičky. Tato vzpomínka na zemřelé se slaví 2. listopadu. Zapalují se svíce na hrobech, přinášejí se věnce a květiny. Lidé vzpomínají na ty, kteří už nejsou mezi námi.

A ještě vám sem přidávám obrázek, jak Sasuke,Sakura a Naruto slaví Halloween
http://i167.photobucket.com/albums/u154/Naruto792/naruto-halloweentrickortreatteam7.jpg

Doufám, že jste si Halloween užili i když je to hlavně anglický a americký svátek.
Dneska máme dušičky a to je zase pro změnu vyloženě náš svátek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama